LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Vilniuje vyksta MONEYVAL ekspertų mokymai Lietuvos pinigų plovimo prevencijos specialistams

Vilniuje vyksta MONEYVAL ekspertų mokymai Lietuvos pinigų plovimo prevencijos specialistams

Daugiau nei 60 Lietuvos viešojo ir privataus pinigų plovimo prevencijos specialistų dalyvauja dvi dienas truksiančiuose mokymuose. Europos Tarybos komiteto dėl priemonių, nukreiptų kovai su pinigų plovimu bei teroristų finansavimu (toliau – MONEYVAL), ekspertai pristato naujausią šios kovos metodologiją, iki prasidedant 2018 metų pirmoje pusėje numatomam Lietuvoje veikiančio pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos režimo vertinimo vizitui.

Šiuose mokymuose dalyvauja atstovai iš Vyriausybės, Užsienio reikalų, Teisingumo, Vidaus reikalų, Finansų, Ūkio ministerijų, Lietuvos banko, Generalinės prokuratūros, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Muitinės departamento, Lošimų priežiūros tarnybos, taip pat privataus sektoriaus specialistai iš Lietuvos notarų, antstolių, prabavimo rūmų, Lietuvos advokatūros, Lietuvos bankų asociacijos, centrinės kredito unijos, Lietuvos gyvybės draudimo įmonių ir kitų asociacijų.

Balandžio 27–28 dienomis ekspertai iš MONEYVAL supažindins su nauja ir iš esmės nuo ankstesnės smarkiai besiskiriančia vertinimo metodologija. Pagrindiniai vertinimo kriterijai yra ne galiojančių teisės aktų ar kitų priemonių, atitinkančių pasaulinę pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos rekomendacijas, reikalavimų perkėlimas, bet realios valstybėje veikiančios sistemos efektyvumas. Tai reiškia, kad valstybės, turinčios gerus techninio atitikimo vertinimus, gali turėti prastus vertinimus efektyvumo srityje. Pagal naująją metodologiją efektyvumas yra laikomas svarbesniu faktoriumi vertinant valstybę. Vienas esminių vertinimo metodologijos pasikeitimų yra tai, kad pati vertinamoji valstybė turi įrodyti veikiančio pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos režimo efektyvumą, pateikdama reikalingus duomenis, statistinę informacijos ir kt.

Pasak Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Pinigų plovimo prevencijos valdybos viršininko Sigito Šileikio, „organizuojami mokymai – tai nauja, oficiali komiteto vykdoma praktika, kai ekspertai iš MONEYVAL atvyksta prieš prasidedant valstybės pinigų plovimo ir teroristų finansavimo režimo vertinimui, siekdami padėti valstybei pasiruošti vertinimo vizitui. Tarptautinių ekspertų žinios ir įžvalgos yra svarbios Lietuvos pinigų plovimo prevencijos specialistams ruošiantis būsimam Lietuvos vertinimui“.

MONEYVAL uždaviniai yra plėsti ir stiprinti kovą su pinigų plovimu bei teroristų finansavimu tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygmeniu. Valstybių narių vertinimo pagrindu MONEYVAL atlieka strateginį planavimą, formuoja kovos su pinigų plovimu bei teroristų finansavimu politiką, inicijuoja politinius sprendimus ir reikalingų įstatymų ar jų pakeitimų priėmimą nacionaliniu lygmeniu. MONEYVAL komitetas nuolat prižiūri, kaip valstybėse narėse įgyvendinamos vertinimo ataskaitose nurodytos rekomendacijos.

Paskutinį kartą Lietuvoje veikiančio pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos režimo vertinimas  vyko 2012  metais, kurio išvadose buvo patvirtinta, kad Lietuva tinkamai vykdo pagrindinius tarptautinius kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu reikalavimus.

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas