LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Uostamiestyje toliau tęsiamas tyrimas dėl nelegaliai sugauto didelio kiekio žuvies

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apskrities skyriaus vykdomame ikiteisminiame tyrime paskirta užduotis atlikti uostamiestyje registruotos žvejybinės bendrovės ūkinės finansinės veiklos tyrimą. Ikiteisminiame tyrime 5 laivų kapitonams jau anksčiau pareikšti  įtarimai dėl dokumentų klastojimo, o bendrovės vadovui ir pavaduotojui – dėl dokumentų klastojimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo.

Tyrimas buvo pradėtas tuomet, kai buvo gauta duomenų, kad itin didelė dalis bendrovės sugautų žuvų nebuvo apskaitoma Europos Bendrijų laivo žvejybos žurnaluose bei įmonės buhalterinėje apskaitoje.
Atliekant pirminius ikiteisminio tyrimo veiksmus buvo surengta didelio masto operacija, kurioje, vadovaujant tyrimą kontroliuojančiai Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūrai,  dalyvavo apie 50 Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnų. Atlikus 18 kratų, buvo rasti ir paimti bendrovės „juodosios buhalterijos“ užrašai, įvairūs dokumentai, kuriuos bendrovės darbuotojai jau bandė sunaikinti – suplėšyti ar sudeginti.

Pagal rastuosius bendrovės „juodosios buhalterijos“ dokumentus FNTT pareigūnai  išaiškino, kad laivų kapitonas klastojo dokumentus ir didelės dalies sugautų žuvų neįtraukdavo į laivo žurnalus. Apie 35 procentai bendro sugautų žuvų kiekio nebuvo apskaityti žvejybinės  bendrovės apskaitoje.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai atskleidė, kad žvejybinės bendrovės darbuotojai, slėpdami savo nusikalstamos veikos mastus, imdavosi atsargumo priemonių savo veiklai nuslėpti. Dažniausiai laivai su sugautomis žuvimis į uostą grįždavo poilsio ar švenčių dienomis, kad būtų kuo mažesnė rizika patekti į žuvų išteklių naudojimo kontrolę jūrų vandenyse vykdančios institucijos akiratį. Buvo užfiksuota atvejų, kai žvejybiniai laivai grįždavo į uostą naktimis. Tuomet būdavo iškraunamos ir parduodamos neapskaitytos žuvys, o šiam neteisėtam kroviniui pervežti būdavo išrašomi fiktyvūs krovinio važtaraščiai. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai atskleidė, kad buvo realizuota apytiksliai 137 tonos menkių ir 46 tonos plekšnių, kurios buhalterinėje apskaitoje nebuvo apskaitytos, nesumokėti jokie mokesčiai. Be to, pastebėta, kad plekšnės buvo gaudomos ir pardavinėjamos tuo metu, kai šių žuvų gaudymas uždraustas. 1 kg menkių rinkoje kainuoja apie 5,5 lito, todėl nesunku įsivaizduoti ir iš nelegaliai realizuotų žuvų gautą pelną. Tačiau daroma prielaida, kad ne tik pelnas skatino žvejybinę bendrovę slėpti sugautų žuvų kiekius. Žvejyba Baltijos jūroje yra limituota skirtomis kvotomis ir kiekviena bendrovė gali sugauti tik jai skirtą žuvies kiekį, todėl į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos akiratį pakliuvusi bendrovė, pažeisdama šį reikalavimą, slėpė sugautų žuvų kiekius, jų neapskaitydavo buhalterinėje apskaitoje ir nemokėdavo jokių mokesčių nuo nelegaliai realizuotų žuvų.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai išaiškino, kad nelegaliai sugautos žuvys buvo tiekiamos Klaipėdos, Kretingos bei Palangos įmonėms, o šios žuvis realizuodavo turguje bei Latvijos rinkoje. FNTT pareigūnai  toliau tiria realizuotų žuvų mastus. Tikėtina, kad įtariamųjų ratas gali dar plėstis.


 

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas