LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Teismui perduota byla dėl naftos perkrovos įmonei galimai padarytos daugiau nei 20 mln. eurų žalos

Generalinė prokuratūra perdavė teisminiam nagrinėjimui Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos atliktą ikiteisminį tyrimą dėl naftos perkrovos įmonės buvusių vadovų piktnaudžiavimo tarnybos padėtimi, padarant daugiau kaip 20 mln. eurų (per 70 mln. Lt) žalą naftos perkrovos įmonei, šios įmonės daugiau kaip 600 tūkst. eurų (per 2 mln. Lt) išvaistymo ir organizuotos grupės narių turto pasisavinimo, pinigų plovimo ir kitų nusikaltimų padarymo.

Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai kartu su prokurorais įtarė, kad 2005–2010 metų laikotarpiu A. U., būdamas vieninteliu UAB „NG“ akcininku, pasinaudodamas uošvio A.V., kuris buvo vieno komercinio banko regiono valdytoju, ryšiais su J. A., ėjusiu generalinio direktoriaus pareigas vienoje pagrindinių valstybinės reikšmės naftos įmonių AB „KN“, sudarė sutartį pagal kurią išskirtines sąlygas veiklai (perkrauti naftos produktus per AB „KN“ terminalą) gavo privati įmonė UAB „NG“. Išskirtinės sąlygos leido tik vienintelei UAB „NG“ padidintomis kainomis tiekti naftos produktus, neatsižvelgiant į tai, kad kiti tiekėjai gali pasiūlyti tą patį produktą daug palankesnėmis kainomis. Dėl to galimas AB „KN“ terminalo pelnas atiteko privačiai UAB „NG“. Taip pat pagal šią sutartį AB „KN“ įsipareigojo, neatsižvelgdama, kad yra daug kitų tiekėjų, UAB „NG“ rezervuoti krovos pajėgumus, nenumatant jokių piniginių ar kitokių sankcijų, jei UAB „NG“ nepateiks rezervuoto naftos produktų kiekio, dėl ko terminalas negalėjo aptarnauti kitų potencialių klientų. Manoma, kad dėl tokių veiksmų AB „KN“ negavo papildomai daugiau kaip 20 mln. eurų (daugiau kaip 70 mln. litų) pajamų. Be kita ko įtariama, kad A.U. ir A.V. įtakojo, kad AB „KN“ generalinis direktorius J. A. apmokėtų UAB „NG“ ekspedijuotų geležinkelio vagonų prastovas, kurios siekė daugiau kaip 600 tūkst. eurų (per 2 mln. Lt).

Minėtas UAB „NG“ akcininkas A.U. galimai nusikalstamų verslo santykių su AB „KN“ gavęs milžiniškus viršpelnius – daugiau nei 5 mln. eurų (daugiau nei 18 mln. Lt), subūręs organizuotą grupę, panaudodamas savo paties valdomas JAV ir Šveicarijos Konfederacijoje registruotas lengvatinio apmokestinimo (angl. offshore) kompanijas, klastodamas dokumentus, kaltinamas gautų viršpelnių pasisavinimu. Taip pat, kaip įtariama, imituodamas verslo santykius su lengvatinio apmokestinimo kompanijomis A. U. išvengė daugiau kaip 2 mln. eurų (beveik 8 mln. Lt) pelno mokesčio ir legalizavo pasisavintas lėšas su bendrininkais imituodamas investicijas bei paskolas į Lietuvos Respubliką.

Ikiteisminiame tyrime AB „KN“ pareiškė daugiau kaip 20 mln. eurų (per 70 mln. Lt), o valstybinė mokesčių inspekcija – daugiau kaip 2 mln. eurų (beveik 8 mln. Lt) civilinį ieškinį. Ikiteisminiame tyrime surasta ir areštuota įtariamųjų turto už daugiau kaip 9 mln. eurų (už 31,5 mln. Lt).

Minėtas tyrimas atliktas bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos valstybės kontrole, Latvijos Respublikos bei Šveicarijos Konfederacijos teisėsaugos institucijomis.

Byloje kaltinimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba, didelės vertės turto išvaistymo, pasisavinimo, sukčiavimo, nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimo (pinigų plovimo), vadovavimo juridiniam asmeniui, naudojamam nusikalstamai veikai nuslėpti, dokumentų klastojimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo pareikšti šešiems fiziniams asmenims: A.U., A.U, S.P., J.A., R.M., A.V., ir dviem juridiniams asmenims: UAB „NG“ ir UAB „A“ – dėl didelės vertės turto išvaistymo, sukčiavimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo, dokumentų klastojimo, piktnaudžiavimo tarnyba ir nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimo.

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas