LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Klaipėdoje atskleistas socialinės inžinerijos sukčiavimo atvejis

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdybos tyrėjai atskleidė vadinamąjį socialinės inžinerijos sukčiavimo atvejį, kai uostamiestyje registruotos bendrovės akcininkas Nigerijos pilietis ir Klaipėdos gyventojas, bendrovės direktorius, bandė išsigryninti dalį apgaule iš vienos Olandijos bendrovės gautų pinigų. Sulaikytiems įtariamiesiems pareikšti įtarimai dėl nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo. Atliekamą ikiteisminį organizuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūra.

Įgyvendindama pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemones FNTT gavo informacijos, kad nenustatytas asmuo, galimai melagingai prisistatęs JAV bendrovės vadovu, pareikalavo, kad minėtos įmonės atstovybės Olandijoje pinigų valdytojas pervestų Klaipėdoje registruotai bendrovei 38 tūkstančių JAV dolerių. Suklaidinti Olandijos atstovybės darbuotojai nurodytą pinigų sumą pervedė į uostamiesčio bendrovės sąskaitą.

Vadovaujant Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorams buvo atlikti procesiniai veiksmai, kurių metu įtariamųjų gyvenamosiose vietose buvo rasti ir paimti ikiteisminiam tyrimui reikšmingi dokumentai, kompiuteriai ir dalis nusikalstamu būdu gautų pinigų. Taip pat tyrimo metu paaiškėjo, kad Klaipėdoje registruotoje bendrovėje dirba vienintelis darbuotojas – direktorius, o bendrovės pagrindinis akcininkas Nigerijos pilietis oficialiai niekur nedirba ir nuo praėjusių metų rugpjūčio mėnesio nebeturi laikino leidimo gyventi Lietuvoje.

Siekiant užtikrinti neatidėliotinų pirminių veiksmų atlikimą bei užkardyti galimybę įtariamiesiems pasislėpti, šiandien, sausio 30 dieną, 13 val. tyrimui vadovaujantis Klaipėdos apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Linas Kiaurakis ketina kreiptis į Klaipėdos miesto apylinkės teismą dėl suėmimo skyrimo įtariamiesiems.

FNTT pažymi, kad vadinamasis „socialinės inžinerijos“ sukčiavimo (ang. social engineering) būdas pasireiškia psichologiniu asmens manipuliavimu ir įtaigos naudojimu, siekiant įtikinti auką tam tikrų veiksmų atlikimu. Pasitikėdamas ir neabejodamas sukčiautojais, asmuo atskleidžia konfidencialią informaciją ar atlieka sukčiautojų prašomus veiksmus (pvz., perveda pinigines lėšas).

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas