LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Kaune išaiškintos organizuotos grupuotės nusikalstamos veikos mastas siekia beveik 10 milijonų litų

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Kauno apskrities skyriaus pareigūnai po ilgai trukusio operatyvinio tyrimo išaiškino 18 asmenų grupuotę, kuri įtariama sukčiaudama ir klastodama dokumentus pasisavinusi daugiau nei 1,7 mln. litų pridėtinės vertės mokesčio. Bendras nusikalstamos veiklos mastas siekia beveik 10 milijonų litų. Ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl sukčiavimo (BK 182 str. 2 d.), neteisėtos juridinio asmens veiklos (BK 203 str. 2 d.), dokumento suklastojimo (BK 300 str. 1 d.) ir apgaulingo apskaitos tvarkymo (BK 222 str. 1 d.).

Realizuojant surinktus duomenis, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnų iš Kauno, Vilniaus, Marijampolės ir Alytaus apskričių veiksmus koordinavo Kauno m. apylinkės prokuratūros darbuotojai. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai atliko 43 kratas įtariamųjų butuose, namuose, automobiliuose ir darbo vietose. Kratų metu rasti ikiteisminiam tyrimui reikšmingi įkalčiai: įmonių apskaitos dokumentai, kompiuterinė technika, veiklos nevykdžiusių įmonių spaudai, tokių įmonių bankinės kortelės, pinigai įvairia valiuta – daugiau kaip 150 000 litų.

Operacijos metu buvo sulaikyta 18 asmenų. Ikiteisminio tyrimo metu dėl sukčiavimo stambiu mastu pareikšti visiems įtariamiesiems. Teismas 4 įtariamiesiems paskyrė kardomąją priemonę – suėmimą. Kitiems asmenims skirtos kardomosios priemonės – dokumentų paėmimas ir rašytinis pasižadėjimas neišvykti. 

Ikiteisminio tyrimo metu atskleista, kad organizuotoje grupėje veikę asmenys, klastodami ir naudodamiesi realiai jokios veiklos nevykdančių Kaune registruotų uždarųjų akcinių bendrovių „Velbira“, „Intentus“, „Aifesus“, „Klintonas“, „Vynasta“ ir „Kalvena“ buhalterinės apskaitos bei kitais dokumentais, įvairiems Lietuvos Respublikos ūkio subjektams įformino apskaitoje realiai neįvykusias ūkines operacijas apie tariamą statybinių prekių pirkimą. Pelningai dirbančios bendrovės pervesdavo pinigus už neva įvykusius sandorius minėtoms bendrovėms. Įtariama, kad per 2006 m. gegužės ir 2007 m. liepos mėn. laikotarpį į jokios veiklos nevykdančių įmonių bankines sąskaitas buvo pervesta ne mažiau kaip 9 500 000 litų, PVM sudaro ne mažiau kaip 1,7 mln. litų. Pervestus pinigus grupuotės nariai bankuose išgrynindavo. Tokiu būdu bendrininkai ne tik apgaule savo ir įvairių Lietuvos Respublikos ūkio subjektų naudai įgijo didelės vertės svetimą – valstybės biudžetui priklausantį turtą, gautą kaip pridėtinės vertės mokestį, bet ir fiktyviai padidindavo veiklos sąnaudas, taip dirbtinai sumažindavo privalomą sumokėti pelno mokestį.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai nustatė, kad kai kurie nusikalstamos veiklos organizatoriai ir realiai jokios veiklos nevykdžiusių bendrovių vadovai buvo teisti už finansinius ir kriminalinius nusikaltimus. Taip pat išaiškinta, kad kiekvienas grupuotės narys turėjo savo vaidmenį. Vieni jų įsteigdavo realiai jokios veiklos nevykdžiusias įmones ar jas nusipirkdavo, kiti surasdavo veikiančias įmones, kurioms būdavo reikalingos suklastotos sąskaitos faktūros už neva atliktus statybos darbus, įsigytas prekes ar paslaugas. Dar kiti asmenys išgrynindavo pinigus. Atskleista, kad organizuotos grupės nariai, vykdydami nusikalstamą veiką, naudojo šifruotus, specialiai sugalvotus žodžius.

Ikiteisminio tyrimo metu laikinai apribotos teisės į pinigines lėšas – 220 000 litų – bankų sąskaitose ir į nekilnojamą turtą, kurio vertė 2 200 000 litų.

Ikiteisminio tyrimo metu planuojama atlikti veikiančių įmonių ūkinės finansinės veiklos patikrinimus, nustatyti kitus Lietuvos Respublikos ūkio subjektus, kurie turėjo sandorių su realiai jokios veiklos nevykdžiusiomis įmonėmis. Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno miesto apylinkės prokuratūra. 


 

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas