LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Kaltinamieji socialinės inžinerijos sukčiavimu stos prieš teismą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdyba ir Klaipėdos apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl vadinamojo socialinės inžinerijos sukčiavimo. Tarptautiniams apsukruoliams padėję nusikalstamu būdu išvilioti ir išgryninti 38 tūkstančius dolerių, uostamiesčio bendrovės akcininkas Nigerijos pilietis kartu su tos pačios bendrovės klaipėdiečiu direktoriumi kaltinami didelės vertės svetimo turto pasisavinimu, nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimu ir dokumentų suklastojimu.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas, kai įgyvendinant pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemones FNTT gavo informacijos, kad nenustatytas asmuo, melagingai prisistatęs JAV bendrovės vadovu, pareikalavo, kad šios JAV bendrovės atstovybė Olandijoje pervestų Klaipėdoje registruotai bendrovei 38 tūkstančius JAV dolerių. Suklaidinus Olandijos atstovybę, nurodyta pinigų suma buvo pervesta į uostamiesčio bendrovės sąskaitą. Vėliau uostamiesčio bendrovės direktorius kartu su pagrindiniu bendrovės akcininku Nigerijos piliečiu pinigus išgrynino ir pasisavino. 

Tyrimo metu buvo išaiškinta, kad bankui pareikalavus pateikti informaciją apie gauto mokėjimo paskirtį ir santykius su mokėtoju, uostamiesčio bendrovės vadovas ir jos akcininkas pateikė suklastotą sutartį su užsienio įmone, kad neva bus perkamos automobilių detalės.

Baigta baudžiamoji byla perduota nagrinėti Klaipėdos apygardos teismui. Už įvykdytas nusikalstamas veikas baudžiamasis įstatymas nustato maksimalią laisvės atėmimo bausmę iki dešimties metų.

FNTT primena, kad vadinamasis socialinės inžinerijos sukčiavimas (ang. social engineering) grindžiamas psichologiniu manipuliavimu asmeniu ir įtaigos naudojimu, siekiant įtikinti auką tam tikrų veiksmų atlikimu. Pasitikėdamas ir neabejodamas sukčiautojais, asmuo atskleidžia konfidencialią informaciją ar atlieka sukčiautojų prašomus veiksmus (pvz., perveda pinigines lėšas).

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas