LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

FNTT atskleidė sudėtingą PVM grobstymo schemą degalų prekybos srityje

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, bendradarbiaudama su Valstybine mokesčių inspekcija, atskleidė dvi Vilniuje ir Mažeikiuose veikusias organizuotas grupes, vykdžiusias nusikalstamą prekybą benzinu ir dyzeliniu kuru. Pirminiais skaičiavimais, sukūrus sudėtingą pridėtinės vertės mokesčio sukčiavimo schemą, per vienus nusikalstamos veiklos metus į Lietuvos valstybės  biudžetą buvo nesumokėta apie 12 mln. eurų PVM.

Atliekamų ikiteisminių tyrimų metu surinkta duomenų, kad iš Latvijos į Lietuvos rinką buvo atgabenta apie 60 tūkst. tonų degalų, kurie buvo realizuojami mažuose degalinių tinkluose bei transporto veiklą vykdančioms bendrovėms. Nusikalstamos grupuotės naudojosi 24 Lietuvos bendrovėmis, kurios nevykdė realios ekonominės veiklos ir nemokėjo mokesčių. Be to, organizuotos grupuotės, siekdamos užmaskuoti savo nusikalstamą veiklą ir išvengti PVM sumokėjimo į Lietuvos biudžetą, savo veikloje naudojo fiktyvių Latvijoje, Estijoje, Kipre, Lenkijoje, Čekijoje ir Bulgarijoje registruotų bendrovių tinklą. Šiuo metu ikiteisminis tyrimas intensyviai tęsiamas, bus kreipiamasi dėl teisinės pagalbos į Europos Sąjungos valstybes, susijusias su tyrimu.  

Įtariamieji

25 asmenims, priklausiusiems dviem organizuotoms grupėms, pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo dideliu mastu, apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisėtos juridinių asmenų veiklos. Siekiant užtikrinti civilinį ieškinį, šiuo metu laikinai apribojama nuosavybės teisė į įtariamųjų turtą.

Apie FNTT Šiaulių apygardos valdyboje atliekamą tyrimą

FNTT Šiaulių apygardos valdyba, bendradarbiaudama su Valstybine mokesčių inspekcija, atskleidė už finansinius nusikaltimus teisto ir pridėtinės vertės mokesčio grobstymo pradininku Lietuvoje vadinamo mažeikiškio suburtą nusikalstamą grupuotę, kuri įtariama organizavusi didelio masto prekybą degalais Lietuvoje, išvengiant sumokėti į biudžetą PVM. Tyrimo duomenimis, prieš trejus metus lygtinai teismo iš pataisos įstaigos anksčiau bausmės atlikimo termino paleistas nusikalstamos grupės organizatorius į sudėtingą pridėtinės vertės grobstymo schemą įtraukė ne tik savo sūnų, vadovavusį bendrovei, besiverčiančiai didmenine prekyba naftos produktais, transporto paslaugomis, bet ir dar 10 asmenų. Šie asmenys buvo paskirti vadovauti įvairiuose Lietuvos miestuose įsteigtoms bendrovėms, kurios realiai nevykdė jokios veiklos. Nustatyta, kad organizuotos grupės organizatorius pats kontroliavo veiklos nevykdančių bendrovių finansinius srautus, duodavo nurodymus grupės nariams ieškoti tokių bendrovių, kurias vėliau būtų galima panaudoti PVM grobstymo schemoje.

Sudėtingą sukčiavimo tinklą atskleidę FNTT Šiaulių apygardos valdybos tyrėjai nustatė, kad didmena naftos produktais prekiaujanti bendrovė, vadovaujama nusikalstamos grupės organizatoriaus sūnaus, iš Latvijoje veikusios, bet Estijoje registruotos bendrovės tiesiogiai ar per įkurtas jokios veiklos nevykdančias bendrovės įsigydavo didelius kiekius benzino ir dyzelinio kuro. Į Lietuvą atvežti degalai buvo parduodami Mažeikių, Šilalės rajono ir Kazlų Rūdos bendrovėms, kurios latviškus degalus realizuodavo savo degalinėse visoje Lietuvoj. Surinkta pakankamai duomenų, kad naudojantis organizuotos grupės asmenų  valdomų realios veiklos nevykdančių bendrovių, į kurių buhalterinę apskaitą buvo įtraukiami fiktyvūs sandoriai apie buitinės technikos ir kitų prekių įsigijimą, grandine, buvo apgaulingai sumažinamas mokėtinas PVM. FNTT Šiaulių apygardos valdybos tyrėjai, rinkdami įrodymus dėl nusikalstamos prekybos degalais, užfiksavo, kad per dieną Lietuvos rinkai buvo atgabenama nuo 5 iki 10 benzinvežių, kas sudarytų nuo 150 iki 300 tonų kuro.

Atliekant ikiteisminį tyrimą, FNTT pareigūnai įvykdė 37 kratas. Kratų metu nusikalstamos grupės organizatoriaus namuose buvo rasta ir paimta 25 kg sidabro granulių, kurių vertė daugiau nei 11 tūkst. eurų, ir kiti tyrimui reikšmingi daiktai ir dokumentai.

 Apie Vilniuje atliekamą ikiteisminį tyrimą

 Specialiųjų užduočių valdyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl 13 organizuotos grupės narių, kurie, realizuodami kurą iš Latvijos, naudojo analogišką PVM grobstymo schemą, susidedančią iš realių sandorių grandinės, kuria naudojantis buvo realizuojamas realus kuras, bei fiktyvių sandorių grandinės, reikalingos fiktyviai PVM ataskaitai sukurti, siekiant išvengti PVM sumokėjimo už parduotą kurą.

Šio tyrimo metu įtariamieji trukdė atlikti procesinius veiksmus, neįsileido FNTT pareigūnų, atvykusių atlikti kratų. Į vieno iš įtariamųjų gyvenamąją vietą buvo patekta per langą, ugniagesiams pakilus kopėčiomis iki buto. Keleto įtariamųjų  transporto priemonėse kratos buvo atliktos tik pasitelkus specialistus, kurie atrakino automobilius.
Vieno iš organizuotos grupės nario gyvenamojoje vietoje atliekant kratas, FNTT pareigūnai spėjo sustabdyti ikiteisminiam tyrimui reikšmingų dokumentų sunaikinimą. Dokumentai buvo aptikti virtuvėje esančios krosnies pakuroje. Be to, atliekant procesinius veiksmus, buvo rasta už prekybą žmonėmis ir turto prievartavimą 5 m. 6 mėn. laisvės atėmimo bausme nuteista ir nuo teismo nuosprendžio vykdymo besislapstanti įtariamojo sutuoktinė. Sulaikyta nuteistoji buvo perduota paiešką vykdantiems policijos pareigūnams.

 Šiaulių apygardos prokuratūra kontroliuoja ikiteisminį tyrimą dėl mažeikiškių organizuotos grupės, o FNTT Specialiųjų užduočių valdybos atliekamą ikiteisminį tyrimą kontroliuoja Generalinė prokuratūra. 

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas