LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba įspėjo bankų sektorių dėl teroristų finansavimo grėsmių

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, įgyvendindama teroristų finansavimo prevencijos priemones,  informavo Lietuvoje veikiančius bankus apie užsienio teroristų kovotojų bei Islamo valstybės keliamas grėsmes bei jų finansavimo šaltinius ir būdus.

Kovos su terorizmu aspektu viena iš didžiausių grėsmių Europos Sąjungoje yra užsienio teroristų kovotojai. Užsienio teroristų kovotojai (angl. foreign terrorist fighters, toliau – FTF) – asmenys, keliaujantys į Siriją ar kitas karo zonas su tikslu dalyvauti karo veiksmuose. Jungtinių Tautų vertinimu, šiuo metu gali būti daugiau nei 30 000 FTF iš daugiau negu 100 pasaulio šalių, kurie išvyko kovoti į Iraką, Siriją ir Libiją. Dalį šių šalių teritorijų kontroliuoja Islamo valstybė (angliška santrumpa ISIL, toliau tekste – ISIL), islamo radikalų sukurtas darinys. Daugelis FTF turi ryšių ar priklauso ISIL, kuri šiuo metu yra turtingiausia teroristinė organizacija, gaunanti pajamas iš naftos gręžinių, dujų gavybos, bankų saugyklų plėšimo kontroliuojamose teritorijose Sirijoje ir Irake, žmonių grobimo ir kitų veiklų. Minėti pajamų šaltiniai generuoja milijardines kasmetines pajamas ISIL.  

ES valstybės narės, kuriose nebuvo nustatyta atvejų, susijusių su terorizmu ar teroristų finansavimu, negali būti tikros, kad jų šalyje tokių situacijų iš tikrųjų nebuvo arba nebus artimoje ateityje. Grėsmė auga didėjant pabėgėlių iš karo zonų skaičiui. Pagalbos organizacijos stengiasi padėti pabėgėliams, tačiau yra tokių organizacijų, kurios paramą, prisidengdamos humanitarine pagalba, gali naudoti ir kitais tikslais, įskaitant ir teroristų finansavimui.

Ypač svarbus yra bankų ir atitinkamų šalies institucijų bendradarbiavimo vaidmuo kovojant su teroristų finansavimu. Bankai vaidina pagrindinį vaidmenį šioje veikloje. Jų pateikiama informacija gali padėti identifikuoti subjektus, susijusius su terorizmu, ar lėšas, skirtas teroristų finansavimui. Tam, kad bankai galėtų geriau atpažinti su teroristų finansavimu susijusias operacijas ar klientus, ypač atidžiai reiktų stebėti organizacijas bei įmones, gaunančias pajamas iš Vidurio Rytų ar Persijos įlankos valstybių, atkreipti dėmesį į užsieniečių atliekamas nuolatines gryninimo operacijas bankomatuose, bankų išduotų mokėjimo instrumentų panaudojimą padidintos rizikos valstybėse ar teritorijose.

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas