LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Beveik 6 milijonų litų pridėtinės vertės mokesčio nesumokėjusi organizuota grupė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnų ir prokurorų dėka stos prieš teismą

Praėjusią savaitę Vilniaus miesto 2-ajam apylinkės teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje Klaipėdos mieste ir regione veikusios bendrovės direktoriaus M. Ž. suburta ir vadovaujama organizuota grupė kaltinama neteisėta juridinio asmens veikla (Baudžiamojo kodekso 203 str. 2 d.), dokumento suklastojimu ar disponavimu suklastotu dokumentu (BK 300 str. 1, 2 d.), apgaulingu apskaitos tvarkymu (BK 222 str. 1 d.) ir sukčiavimu stambiu mastu (BK 182 str. 2 d.).

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos atlikto ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, jog M. Ž. suburta ir jo vadovaujama organizuota grupė 2002–2004 metais įvairiuose šalies regionuose iš fizinių asmenų be įsigijimo dokumentų nupirko itin didelį kiekį medienos. Pasinaudodama viena iš savo kontroliuojamų bendrovių bei specialiai nusikalstamai veikai nuslėpti įsteigtomis 5 uždarosiomis akcinėmis bendrovėmis, klastodama PVM sąskaitas faktūras bei kitus dokumentus, apgaulingai tvarkydama įmonių buhalterines apskaitas, M. Ž. grupuotė šią medieną pardavė kitiems šalies ūkio subjektams. „Kai medienos pirkėjai atsiskaitydavo už patiektą produkciją, nesvarbu, – grynaisiais ar banko pavedimų pagalba, pervedus beveik 34,2 mln. litų į ,,priedangos“ įmonių bankų sąskaitas bei imitavus realiai nevykusius sandorius ir atsiskaitymus už juos, pinigines lėšas, įskaitant ir į valstybės biudžetą mokėtiną 18 procentų pridėtinės vertės mokestį (PVM), organizuotos grupės nariai ,,išgrynino“. Taip apgaule buvo išvengta didelės vertės turtinės prievolės ir įgytas didelės vertės svetimas turtas – į valstybės biudžetą mokėtinas PVM – daugiau nei 5,2 mln. litų“, – aiškino ikiteisminiam tyrimui vadovavęs Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros 1-ojo nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus prokuroras Vytautas Kukaitis.

Be to, kaltinamasis M. Ž., veikdamas su savo suburta ir vadovaujama organizuota grupe bei atskiroje bendrininkų grupėje kartu su kitos Klaipėdos mieste veikiančios ir prekiaujančios metalais bendrovės vadovu G. G., 2004 metų vasario–gegužės mėnesiais, naudojo analogišką nusikalstamų veikų padarymo mechanizmą. Iš įvairių asmenų Lietuvoje be įsigijimo dokumentų jis pirko didelį kiekį metalo laužo ir vėliau jį eksportavo į užsienį, naudodamasis nusikalstamai veiklai nuslėpti įsteigtos ,,priedangos“ įmonės suklastotais dokumentais, o Klaipėdos apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai pateikė PVM deklaracijas, kuriose buvo padidintos iš valstybės biudžeto grąžintino PVM sumos, žinodamas, kad jos neteisingos, ir neteisėtus prašymus grąžinti (įskaityti) šio mokesčio permoką (skirtumą) ir apgaule įgijo iš valstybės dar apie 612 tūkst. litų.

Pasak Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus Romualdo Boreikos, dvejus metus trukusio tyrimo metu buvo atskleista tiek realiai veikiančių bendrovių, tiek ir nusikalstamai veiklai nuslėpti įsteigtų įmonių veikla. Buvo atlikta daugiau nei 80 Lietuvoje registruotų įmonių, turėjusių prekybinių sandorių su minėtomis įmonėmis, patikrinimų. Ikiteisminio tyrimo metu surinkta daugiau kaip 150 tomų dokumentų, ištirti keli tūkstančiai realių ir tariamų sandorių, apklausta daugiau nei 200 liudytojų. „Man tikrai džiugu, kad pareigūnai atkakliai siekė savo tikslo ir sugebėjo surinkti pakankamai duomenų, leidusių prokurorams ikiteisminį tyrimą baigti kaltinamuoju aktu“, – sakė R. Boreika.

„Tyrimo metu buvo nustatytos sudėtingos įmonių tarpusavio tariamų ūkinių santykių, piniginių srautų judėjimo schemos, atliktas itin didelio kiekio buhalterinių apskaitos, bankinių ir kitų dokumentų, tyrimas. Įvykdytos nusikalstamos veikos pasireiškė daugkartiniais ir sistemingais neteisėtais veiksmais, kuriuos atliko vaidmenimis pasiskirstę organizuotos grupės nariai, jų veikla geografiškai apėmė Vilniaus, Klaipėdos apskritis, Aukštaitijos, Žemaitijos bei kitus regionus“, – atliktą darbą įvertino Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros 1-ojo nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Aidas Dzikaras.

Ikiteisminio tyrimo metu dėl 17 asmenų padarytų nusikalstamų veikų buvo išskirtos atskiros baudžiamosios bylos, teismų nuosprendžiai dėl vertimosi neteisėta ūkine veikla jose jau yra įsiteisėję. Už šių nusikalstamų veikų įvykdymą asmenims, pripažintiems kaltais, teismas skyrė per 102,3 tūkst. litų baudų. Prokurorų pastangomis tyrimo metu laikinai apribota nuosavybės teisė į beveik 733 tūkst. litų bei į nekilnojamąjį ir kilnojamąjį turtą, kurio vertė sudaro per 4 mln. litų.

Pažymėtina, kad ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatytas ir galimas Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos valstybės tarnautojų tarnybos pareigų neatlikimas (229 str. 1 d.), kai buvo siekiama neteisėtai susigrąžinti iš valstybės biudžeto PVM permoką. Dėl šio fakto buvo pradėtas atskiras ikiteisminis tyrimas, kurį pabaigus Generalinės prokuratūros prokurorai surašė kaltinamąjį aktą. Šiuo metu Klaipėdos m. apylinkės teisme vyksta teisminis baudžiamosios bylos nagrinėjimas.

Į teismą atiduotoje organizuotos grupės byloje Valstybinė mokesčių inspekcija pripažinta civiliniu ieškovu, ieškinio suma yra beveik 6 mln. litų.

Baudžiamasis kodeksas už kaltinamiesiems inkriminuojamos sunkiausios nusikalstamos veikos – didelės vertės sukčiavimo – padarymą nustato laisvės atėmimo iki 8 metų bausmę.

04_17_1_web.jpg

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas