LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Baigtame tyrime – įtarimai naftos įmonei padarius daugiau nei 70 mln. litų žalą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir Generalinė prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl naftos perkrovos įmonės buvusių vadovų piktnaudžiavimo tarnybos padėtimi, padarant virš 70 mln. litų žalą naftos perkrovos įmonei, virš 2 mln. litų įmonės lėšų išvaistymo ir organizuotos grupės narių padarytų kitų nusikaltimų. Įtarimai dėl sunkių finansinių nusikaltimų pareikšti 6 Klaipėdos verslininkams.

Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai kartu su prokurorais nustatė, kad 2005–2010 metais, vienintelis UAB „NG“ akcininkas A. U., pasinaudodamas uošvio A. V., kuris buvo vieno komercinio banko regiono valdytoju, ryšiais su J. A., ėjusiu generalinio direktoriaus pareigas vienoje pagrindinių valstybinės reikšmės naftos įmonių AB „KN“, sudarė Lietuvos Respublikos valstybei nuostolingą sutartį. Pagal šią sutartį privati įmonė UAB „NG“ įgijo išskirtines sąlygas perkrauti naftos produktus per AB „KN“ terminalą. Tik vienintelei UAB „NG“ buvo sudarytos sąlygos padidintomis kainomis tiekti naftos produktus, nors tuo metu kiti tiekėjai galėjo tą pačią paslaugą atlikti daug palankesnėmis kainomis. Pasirašius nuostolingą sutartį galimas AB „KN“ terminalo pelnas faktiškai atiteko privačiai įmonei UAB „NG“. Šia sutartimi, AB „KN“ įsipareigojo UAB „NG“ rezervuoti krovos pajėgumus, nenumatant jokių piniginių ar kitokių sankcijų, jei UAB „NG“ nepateiks rezervuoto naftos produktų kiekio. Paskaičiuota, kad terminalui neaptarnavus kitų potencialių klientų, buvo negauta papildomai virš 70 mln. litų pajamų. Be to, A. U. ir A. V. įtakojus AB „KN“ generalinį direktorių J. A., nepagrįstai buvo apmokėtos virš 2 mln. litų UAB „NG“ geležinkelio vagonų prastovos.

Įtariama, kad nusikalstamu būdu UAB „NG“ gautą daugiau nei 18 mln. litų viršpelnį A. U. pasisavino, kai suburta organizuota grupė, panaudojo suklastotus savo pačių valdomų lengvatinės prekybos įmonių (offshore), registruotų JAV ir Šveicarijoje, dokumentus. Imituojant verslo santykius su lengvatinės prekybos įmonėmis buvo išvengta sumokėti beveik 8 mln. litų pelno mokesčio. Tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad A. U. su bendrininkais, pasisavintas lėšas legalizavo panaudojus lengvatinės prekybos įmones, kad jos fiktyviai investavo ir skolino Lietuvoje.

Įtariamiesiems AB „KN“ pareiškė civilinį ieškinį daugiau nei 70 mln. litų, o Valstybinė mokesčių inspekcija – beveik 8 mln. litų. Atliekant ikiteisminį tyrimą surasta ir areštuota įtariamųjų turto už 31,5 mln. litų.

Minėtas tyrimas atliktas bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos valstybės kontrole, Latvijos ir Šveicarijos teisėsaugos institucijomis.

Šioje byloje įtarimai pareikšti šešiems fiziniams asmenims: A. U., A. U, S. P., J. A., R. M., A. V. dėl piktnaudžiavimo tarnyba, didelės vertės turto išvaistymo ir pasisavinimo, sukčiavimo, nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimo (pinigų plovimo), vadovavimo juridiniam asmeniui, naudojamam nusikalstamai veikai nuslėpti, dokumentų klastojimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo. Įtarimai pareikšti ir dviem juridiniams asmenims: UAB „NG“ ir UAB „A“ dėl didelės vertės turto išvaistymo, sukčiavimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo, dokumentų klastojimo, piktnaudžiavimo tarnyba ir nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimo.

Baigus ikiteisminį tyrimą, įtariamieji turi teisę susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga iki gruodžio 31 dienos. Po to, ikiteisminiam tyrimui vadovaujantis prokuroras spręs dėl bylos perdavimo į teismą su kaltinamuoju aktu.

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas