LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Atskleistas rekordinis PVM grobstytojų tinklas

Po ilgalaikio operatyvinio tyrimo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Vilniaus apskrities skyriaus pareigūnai kartu su Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokurorais realizavo surinktą tyrimo medžiagą ir demaskavo Vilniuje veikusią pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grobstytojų nusikalstamą grupuotę.

Tyrimo metu nustatyta, kad vien tik nuo 2006 m. balandžio mėnesio iki šių metų gegužės mėnesio ši nusikalstama grupuotė, imitavusi realiai nevykusius sandorius dėl neva parduotų prekių ar atliktų paslaugų, suklastojusi PVM sąskaitas faktūras ir jas įtraukusi į beveik 70 veikiančių bendrovių buhalterinę apskaitą, jų pagrindu daugiau nei 33 milijonus litų pervedusi į ,,priedangos“ įmonių bankų sąskaitas ir juos ,,išgryninusi“, apgaule išvengė didelės vertės turtinės prievolės ir įgijo didelės vertės svetimą turtą – į valstybės biudžetą mokėtinus daugiau nei 5 milijonus litų PVM. ,,Išgrynintus“ pinigus pasidalindavo nusikaltimo bendrininkai bei nusikalstamos veikos organizatoriai, kurie šiai nusikalstamai veiklai vykdyti patys ar per tarpininkus įsteigė arba įsigijo daugiau nei 20 jokios ūkinės veiklos nevykdžiusių įmonių.

Prieš tris savaites pradėtame ikiteisminiame tyrime dėl sukčiavimo (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 str. 2 d.), apgaulingos apskaitos tvarkymo (BK 222 str. 1 d.), neteisėtos įmonės veiklos (BK 203 str. 2 d.) ir dokumentų suklastojimo (300 str. 3 d.) įtarimai jau yra pareikšti 80 asmenų, iš jų tyrimo metu buvo sulaikyti 62 asmenys, tarp jų – ir 7 nusikalstamos veiklos organizatoriai. 18 nusikalstamos veikos bendrininkų teismas paskyrė kardomąsias priemones – suėmimus, kurių trukmė – iki 3 mėn.. Nuo tyrimo pradžios yra atlikta daugiau negu 160 kratų, jų metu rasta ir paimta nemažai nusikalstamos veiklos priemonių, dokumentų, bankų sąskaitų valdymo priemonių, keli šimtai tūkstančių litų grynųjų pinigų. Daugiau nei 40 milijonų litų vertės nekilnojamojo turto objektams ir pinigams, esantiems bankų sąskaitose, prokurorai paskyrė laikinus nuosavybės teisių apribojimus.

Pažymėtina, jog pradiniame baudžiamosios bylos etape ikiteisminio tyrimo veiksmus atliko net iš 90 asmenų sudaryta FNTT tyrėjų grupė, šį itin didelės apimties ir sudėtingą daugiaepizodį ikiteisminį tyrimą organizuoja 5 Vilniaus m. apylinkės prokuratūros 1-ojo nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus prokurorai.

Pasak ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio prokuroro Tadeuš Osipovič, „suimti nusikalstamos veikos organizatoriai anksčiau ne kartą yra teisti. Įtariamieji, plėsdami savo nusikalstamą veiklą, sąmoningai į šį mechanizmą įtraukdavo kuo daugiau asmenų – tokiu būdu į nusikalstamą veiką  įsitraukė ir žinomi Lietuvos ūkio subjektai“.

Aktyviai ir sėkmingai bendradarbiaujančių teisėsaugos institucijų pareigūnų dėka valstybės biudžetui jau yra atlyginta daugiau kaip 1 mln. Lt žalos, toliau vykdomos įtariamųjų apklausos, daromos daiktų ir dokumentų apžiūros, tiriamos įmonių tarpusavio tariamų ūkinių santykių schemos bei milijoninių piniginių srautų judėjimai, analizuojamas didelio kiekio bankinių mokėjimų pavedimų turinys, nustatomi pinigų išgryninimo mechanizmai, nepertraukiamai atliekami buhalterinės apskaitos dokumentų, bankinių dokumentų, susirašinėjimo, apgaulingai tvarkomos buhalterinės apskaitos tyrimai, atliekami kiti veiksmai.

Baudžiamasis įstatymas už inkriminuojamos nusikalstamos veikos – didelės vertės sukčiavimo – padarymą nustato laisvės atėmimo iki 8 metų bausmę.

PVM_schema06_05.jpg

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas