LT EN
Pradžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos

Dėl bausmių už finansinius nusikaltimus reikia diskutuoti

Dėl bausmių už finansinius nusikaltimus reikia diskutuoti

Baudžiamojo kodekso straipsnius, nustatančius atsakomybę už mokesčių vengimą, reikėtų peržiūrėti, sako su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atstovais susitikę Lietuvos teisininkų draugijos (LTD) atstovai.

Su FNTT vadovais diskutavęs LTD pirmininkas Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Nekrošius ir LTD valdybos nariai pritaria, kad reikia imtis Baudžiamojo kodekso pataisų. Šiuo metu didelės vertės PVM ir motinystės pašalpų grobstymas yra traktuojami kaip sunkūs nusikaltimai, o už kitų mokesčių vengimą teisiama kaip už paprastą vagystę.

Pagal dabar galiojančius įstatymus, maksimali bausmė už itin didelio masto mokestinius nusikaltimus – laisvės atėmimas iki 3 metų, kuri praktikoje paprastai nėra taikoma, o dėl trumpų senaties terminų sukčiai išvengia teisingumo. FNTT direktorius pažymėjo, kad šiuo metu egzistuojančios bausmės už sunkius finansinius nusikaltimus nėra adekvačios.

Sausio mėnesio pradžioje registruotomis Baudžiamojo kodekso įstatymo pataisomis siūloma nustatyti, kad daugiau kaip 19 tūkst. eurų (500 MGL) mokesčių nuslėpusiems arba organizuotoje grupėje veikusiems asmenims būtų taikoma tokia pat atsakomybė, kaip ir už sukčiavimą – tai yra laisvės atėmimas iki 8 metų. Kartu dvigubai pailgėtų ir tokių nusikaltimų senaties terminai.

FNTT duomenimis, 2014 metais baigtuose ikiteisminiuose tyrimuose nustatyta nusikalstamomis veikomis padaryta žala – 21 mln. eurų, 2015 metais ji siekė 50,1 mln. eurų. 2016 metų duomenys rodo panašias tendencijas: ikiteisminiuose tyrimuose nusikalstama veika padaryta žala – veik 40 mln. eurų

FNTT ir LTD atstovų susitikime, be kita ko, aptarta nusikalstamų  veikų finansų sistemai problematika, tendencijos, Tarnybos prioritetinės tyrimų kryptys. Akcentuotas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ir sandorių, taip pat visų gautų pajamų nefiksavimas buhalterinėje apskaitoje, taip slepiant realų veiklos mastą bei apyvartą. Kalbėta ir apie lengvatinio apmokestinimo kompanijų panaudojimą ūkinėje finansinėje veikloje, siekiant sumažinti mokestinę bazę, LTD valdybos nariai buvo supažindinti su Tarnybos tyrimais Europos Sąjungos finansinių interesų apsaugos bei pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos srityse.

Prenumerata

Įrašykite savo el. pašto adresą ir gaukite FNTT naujienas
Pateik informaciją, gauk atlygį

Informacijos apie  grynųjų pinigų ir įtartinas pinigines operacijas teikimas